Vildfugle i tusindvis er døde af fugleinfluenza

Tusindvis af vildfugle har i den seneste tid måttet lade livet som følge af fugleinfluenza.

Lige nu er der nemlig tale om et rekordudbrud af fugleinfluenza i vores nordlige nabolande Norge og Finland, som har dræbt tusindvis af måger og andre arter. Epidemien har medført fare for tamfugle samt restriktioner for rejser i visse områder, skriver Reuters.

Alene ved byen Vadso, nær Kirkenes i den norske Finnmark, har myndighederne ifølge Reuters indsamlet mere end 10.000 døde fugle, og de norske fødevaremyndigheder indførte for nylig et rejseforbud, der dækker tre naturreservater.

- De udbrud, vi ser forskellige steder i Finnmark i år, er meget større, end vi tidligere har set i Norge, siger Ole-Herman Tronerud, chefveterinær hos de norske fødevaremyndigheder.

Læs mere om Fugleinfluenza

Fugleinfluenza er en alvorlig og smitsom virussygdom, der kan ramme både vilde og tamme fugle. Læs med her for at få vigtig viden om alt fra smittebeskyttelse og aktuelle nyheder.

Læs mere her

Læs også